آزمون یوس (YOS)

آزمون یوس (YOS)

آزمون یوس چیست؟

افرادی که قصد دارند در مقاطع مختلف در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند، می بایست در آزمون YOS (یوس) که برای متقاضیان اتباع خارجی برگزار می شود،شرکت کنند.

هر دانشگاه ترکیه به صورت اختصاصی این آزمون را برگزار می‌کند و سوالات آن شامل مهارت و هوش ریاضی و منطقی و زبان ترکی است. در واقع معیار پذیرش دانشگاه های ترکیه از کشور های خارجی شرکت و کسب نمره مناسب در آزمون YOS  است .

این آزمون در گذشته بصورت سراسری در ترکیه گرفته می شد (مانند کنکور سراسری ایران) ولی در حال حاضر بیشتر دانشگاه ها به صورت مجزا آزمون YOS را برگزار می کنند .

آزمون YOS (یوس) تنها برای ورود به دانشگاه های ترکیه برگزار شده و مدرک آن به مدت 2 سال معتبر است. در آزمون یوس مهارت های یادگیری پایه و زبان ترکی برای دانشجویان بین المللی می خواهند در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی تحصیل کنند، سنجیده می شود

final exam results test reading books words concept آزمون یوس

شرایط لازم برای شرکت در آزمون یوس ترکیه

تنها متقاضیانی می توانند در آزمون یوس شرکت کنند که تمام شرایط در نظر گرفته شده برای این آزمون را دارا باشند. همانطور که در مقدمه گفتیم آزمون YOS تنها برای کسانی که تبعه ترکیه نیستند برگزار می شود. پس اولین شرط شرکت در آزمون یوس این است که تبعه ترکیه نباشید.

شرط دوم برای شرکت در آزمون YOS این است که یا دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید یا اینکه دانش آموز سال چهارم دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) باشید. از آنجایی که نظام آموزشی ترکیه مشابه ایران است پس برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید.

سوالات آزمون YOS

آزمون YOS از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول هوش شما را می سنجد و بخش دوم سوالاتی درباره ریاضی و هندسه است. دفترچه سوالات به دو زبان انگلیسی و ترکی آماده شده است و هر داوطلب به آن زبانی به سوالات پاسخ می دهد که هنگام ثبت نام آزمون یوس مشخص کرده است.

نمره آزمون یوس از 100 محاسبه شده و به ازای هر چهار سوال غلط، یک جواب درست حذف خواهد شد.

0 نظر

دیدگاهی برای این آزمون ثبت نشده است.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید

عضویت در خبرنامه