Skimming

اگر یک زبان آموز در سطوح نیمه پیشرفته تا پیشرفته باشید، حتما تا حال کلمه skimming به گوشتان خورده است. این روش یکی از راه های افزایش مهارت در Reading میباشد.

تکنیک Skimming

در این تکنیک فرد با حرکت سریع چشم بر متن مورد نظر ، سعی در یافتن موضوع کلی متن دارم. در Skimming بر خلاف Scanning در متن به دنبال کلمه ،عبارت یا عدد خاصی نمیگردیم.

بلکه هدف از skimming دریافتن هدف کلی متن ، دیدگاه نویسنده ،مرور و یا پیداکردن منابع متن میباشد. در تکنیک Skimming میتوان در وقت نیز صرفه جویی کرد.

صرفه جویی در وقت با Skimming

با استفاده از Skimming میتوان در زمان صره جویی کرد . با این تکنیک بسیاری از اطلاعات کلی و برخی اطلاعات قابل توجه را به راحتی بیابید. هرچند در برخی موارد مرور کلی متن را نمیتوان جایگزین خواندن دقیق متن کرد.

چرا Skimming

این روش علی رغم مفید بودن موجب از دست دادن نکات مهم و جزئیات متن میشود. به طور کلی از این روش برای مرور کردن امتحانات، نگاه کلی به منابع یک مقاله و آشنا شدن با کلیات متن استفاده میشود.

Skimming
Skimming

چطور Skim کنم

برای Skim کردن چشمانتان را سریع روی متن حرکت میدهید و کلمات آشنا و کلیدی را به خاطر میسپارید. در نگاه به صفحات به دنبال جزییات نباشید.

کلمات درشت نوشته شده (Bold)، ایتالیک (Italic) ، فهرست مطالب ، سرفصل ها و عبارت های کلیدی را در Skimming مورد توجه قرار دهید.

درباره ی Skimming و مراحل آن در ادامه صحبت خواهیم کرد. و تفاوت آن را با Scanning توضیح خواهیم داد. تا بتوانید برای خواندن متون زبان انگلیسی و درک مطلب از آنها استفاده کنید.

مراحل Skimming

  • فهرست مطالب یا فصل ها را بخوانید تا موضوع کلی و نحوه دسته بندی مطالب را متوجه شوید.
  • عنوان های هر فصل ، عنوان نمودار ها و جدول ها را نیز جداگانه مرور کنید .
  • اولین بند هر دسته مقدمه آن متن محسوب میشود برای پیدا کردن ایده کلی هر بخش مقدمه را بخوانید.
  • دو یا سه خط آخر یا همان نتیجه گیری هر متن را نگاه کنید. با دو یا سه کلمه میتوان به دید کلی از هدف متن رسید.
  • به کلمات Bold یا Italic توجه بیشتری بکنید. سعی کنید این جملات را کامل تر بخوانید.
  • اگر به کلمه کلیدی برخوردید برای خواندن آن صبر کنید. زیاد به جزئیات توجه نکنید و وقت خود را تلف نکنید.
  • اگر خلاصه مطلب را در دسترس دارید حتما برای خواندن آن وقت بذارید.

تفاوت Skim و Scan

در Skim کردن به دنبال جزییات نیستیم و هدف پیدا کردن هدف و منظور کلی متن است. اما برعکس در Scan کردن باید به دنبال جزییاتی مانند سال، اسم، روز یا … میگردیم.

به علاوه در روش Scan معمولا به هدف جواب دادن به سوال یا انجام فعالیت خاصی متن را جستجو میکنیم. اما در Skim کردن فقط به دنبال پیدا کردن هدف و ایده کلی متن هستیم.

Skimming
Skimming

درک مطلب چیست؟

درک مطلب درواقع هدف Scanning و skimming است. یعنی ما با استفاه از این روش ها و پیدا کردن کلمات جدید یا نامفهوم سعی در فهمیدن موضوع مورد بحث داریم.

مثال برای درک مطلب

مثلا فرض کنیم شما در حال خواندن متی هستید که در آن نوشته شده سحر یک لباس زرد را خرید و دوباره آن را پس داد. حالا سوال این است که آیا سحر یک لباس زرد دارد یا خیر؟

این سوال در زبان مادری ما که زبان فارسی است بسیار ساده و پیش پا افتاده دیده میشود. اما اگر این سوال را در زبان انگلیسی یا زبان دومتان از شما بپرسند، ممکن است گیج شوید یا پاسخ غلط بدهید.

پس مهارت درک مطلب یعنی فهمیدن مطالب یک متن پیچیده به صورتی که چند فعل را بتوانید از هم تشخیص دهید و پاسخ صحیح را پیدا کنید.

درک مطلب را چگونه تقویت کنیم؟

برای تقویت مهارت درک مطلب باید کتاب داستان بخوانید. سعی کنید آن را خلاصه کنید و حتی آن را برای دوستان یا پدر و مادرتان بازگو کنید.

به همین علت است که زبان ملل به عنوان بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی در کرج در کنار تمام سطوح آموزشی خود از کتاب داستان ها و یا کتابهایی مانند آکسفورد دیکشنری که کلمات جدید را همراه با متن اموزش میدهد، استفاده میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *