راه های افزایش اعتماد بنفس در مکالمه زبان

speaking ability راه های افزایش اعتماد بنفس در مکالمه زبان

ترس از صحبت کردن به زبان های غیر از زبان مادری یک امر طیعی است. اما گاهی افرادی را میبینیم که با وجود دانش زبانی کم ، به راحتی وارد کالمات زبان میشوند. این موضوع کاملا مرتبط با اعتماد بنفس است . برخی افراد به صورت ذاتی دارای اعتماد بنفس بالایی در زمینه صحبت کردن هستند. اما اگر شما دارای این ویژگی خوب شخصیتی نیستید ، در ادامه راه های افزایش اعتماد بنفس در مکالمه زبان را باهم بررسی میکنیم.

علت ترس از صحبت کردن را بیابید

بسیاری از افراد در صحبت کردن زبان های دیگر ضعیف هستند چون از خطا کردن میترسند. این افراد هنگام صحبت کردن به زبان خارجی دچار اضطراب میشوند . اضطراب ناشی از مسخره شدن یا به اندازه ی کافی خوب نبودن موجب کند شدن عملکرد مغز میشود. این کند شدن موجب طول کشیدن فرایند صحبت کردن و درکنار آن استفاده از کلمات یا قواعد دستوری جدید میشود. تا جایی که فرد احساس میکند ذهنش غیر فعال شده است و دیگر نمیتواند صحبت کند.

برای رهایی از اضطراب در هنگام مکالمه به زبان خارجی ابتدا نفس عمیق بکشید و سپس سعی کنید افکارتان را منسجم کنید. این را به خاطر داشته باشید که هیچکس از شما انتظار ندارد بهترین سخنور باشید چرا که آن زبان ، زبان مادری شما نیست.

نقاط ضعف خود در مکالمه را بیابید

هنگام یادگیری زبان های خارجی ، هر فرد با توجه به توانایی های فردی دارای نقاط قوت و نقاط ضعف میباشد. طبیعی است که مکالمه آخرین مهارتی است که پیشرفت میکند. چرا که مغز ابتدا باید کلمات را دریافت کند ، معانی را بیابد ، کنارهم قرار دهد و سپس برای پاسخ دادن همین فرایند را از زبان مادری به زبان دیگر تکرار کند. معمولا زبان آموزان هنگام مکالمه بر پاسخ صحیح دادن تمرکز میکنند. که این موضوع موجب ایجاد مشکل در فرایند فهم مطلب و در نتیجه ندادن پاسخ صحیح میشوند.

بهتر است در هنگام مکالمه ، شنونده روی دریافت و تحلیل ساختار جملات دریافتی تمرکز کند. و پس از اتمام فرایند فهم مطلب ، برای دادن پاسخ صحیح اقدام کند. در این صورت هم مهارت شنیدن تمرین شده است و هم مغز فرصت و تمرکز بیشتری برای ساختن جمله صحیح دارد.

مهارت شنیداری (Listening) خود را قویت کنید

هنگام ید گرفتن زبان جدید مکن است در ابتدا خیلی از کلمات را متوجه نشوید. از آنجا که برای خوب صحبت کردن نیاز به دایره لغات خوبی دارید پس باید کلمات بیشتری یاد بگیرید. به این منظور میتوانید از اخبار ، موسیقی ،فیلم ها یا سخنرانی های زبان مقصد خود استفاه کنید. با گوش دادن به اینگونه مطالب کلمات بیشتری یاد میگیرید و بهتر میتوانید صحبت کنید. البته در این میان تاثیر مکالمه فردی را هرگز فراموش نکنید. هرچند گوش دادن به تنهایی تاثیر بسزایی دارد اما شرکت در مکالمات بسیار بیشتر ذهن را درگیر میکند. چرا که علاوه بر گوش دادن و تحلیل معانی و قواعد استفاده از کلمات ، مغز بای برای آن به دنبال پاسخ مناسب و احتمالا استفاده از کلمات یا قواعد مشابه نیز باشد.

نیازی نیست در مکالمات بی نقص باشید

برای بینقص شدن در صحبت کردن بی شک باید از مرحله اشتباهات متداول عبور کنید. پس هرچه زودتر شروع به صحبت کردن بکنید سریعتر به تسلط بر مکالمات خواهید رسید. از اشتباهات خود فرار نکنید. آنها را بشناسید و برای رفع مشکلات احتمالی تلاش کنید.

مکالمات دونفره موثر تر هستند

وقتی یک گروه درکنر هم صحبت میکنند ، مکالمه سریع و پیچیده تر میشود. هرچند برای زبان آموزان در سطح پیشرفته این موضوع بسیار کاربردی و موجب افزایش اعتماد بنفس در مکالمه زبان میشود. اما چنین فضایی برای زبان آموزان مبتدی گیج کننده و استرس آور است . برای داشتن مکالمات تک به تک کلاس های آنلاین خصوصی بهترین روش هستند. چرا که در فضای غیر حضوری و شبکه های مجازی تا حدی موجب از بین رفتن خجالت میشود. به علاوه هم صحبتی با اساتید باتجربه و متخصص برای زبان آموز خالی از لطف نیست.

اگر در سفر هیتید و یا به نحوی با یک خارجی با زبان مادری انگلیسی و یا هر زبان دیگری مواجه شدید، بهترین کار شروع صحبت با اوست. مطمئن باشید بهترین خاطرات از همانجا آغاز خواهند شد.یادتان نرود که او میداند شما برای صحبت کردن به زبان دیگری تلاش میکنید . پس انتظار نخواهد داشت که بی نقص باشید. فقط لبخند بزنید تا آرامش و صمیمیت به شما و مخاطبتان منتقل شود. سرعت مکالمه را کنترل کنید و هرچقدر که نیاز است صبر کنید تا مغز شما مطالب را پردازش کند. حتی اگر لازم بود از او بخوهید جمله اش را تکرار کند. شما هنوز درحال یادگیری هستید!

مکالمات روزمره را تمرین کنید

برخی مکالمات به صورت روزمره تکرار میشوند .سلام و احوال پرسی روزانه ازین قبیل هستند. مثلا اگر برای غذا خوردن به یک رستوران میروید ویا در مسیر از تاکسی یا اتوبوس استفاده میکنید. یا اگر برای خرید به سوپر مارکت میروید. پس این مکالمات که به صورت روزمره استفاده میشوند را تمرین کنید. این کار به افزایش اعتماد بنفس در مکالمه کمک میکند. مثلا اگر برای تحصیل یا کار به کشور دیگری رفته اید ، معمولا افراد علت مهاجرت یا درباره ی وطن شما خواهند پرسید. بهتر است اینطور جواب ها را آماده کنید تا مکالمه موفقیت آمیز شما در این موضوع مکالمه به پیشرفت مهارت مکالمه شما کمک کند.

حتی اگر موقعیت برای سفر به کشور مقصد برای شما مناسب نیست میتوانید مهارت هایتان را در خانه تقویت کنید و خود ر در محیطی قرار دهید که به زبان مورد نظر شما صحبت میکنند. در مقاله روش های تقویت زبان در خانه در باره آن صحبت کردیم.

 

در آخر باید توجه داشته باشید که انگیزه و اعتماد بنفس در مکالمه بسیار مهم است. پس با افزایش اعتماد بنفس در مکالمه زبان تقریبا نصف راه را رفته اید. اگر هنوز هم در زمینه مکالمه دچار مشکل هستید ، کلاس های مکالمه موسسه ملل به عنوان بهترین آموزشگاه زبان در کرج به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار میشوند. میتوانید با تماس با شماره های درج شده در بخش تماس با ما سایت از جزئیات بیشتر در این باره مطلع شوید.